انواع لینک ها در سئو |چند نوع لینک داریم|مقاله دوم

چند-نوع-لینک-داریم

انواع لینک ها در سئو به موتور های جستجو کمک میکند تا لینک های موجود در صفحه را بهتر ارزیابی کند.لینک ها انواع مختلفی دارند و هر کدام در محل خاصی مورد استفاده قرار میگیرند.از مهمترین مسائل در سئو سایت لینک ها هستند که در این جا انواع آن ها را بررسی میکنیم.با سئو 098 همراه باشید.

این مقاله دوم در مورد آموزش لینک سازی است که از سایت MOZ ترجمه شده و امیدوارم از این مقاله استفاده کنید.

چند نوع لینک داریم

این مهم است که انواع لینک هایی که می توان ساخت را بشناسید و همچنین جنبه های فنی لینک ها را به خوبی درک کنید. این به شما یک دانش پایه قدرتمند می دهد تا بتوانید ارزش انواع مختلف لینکها را ارزیابی کنید و بفهمید کدام یک برای شما بهتر است.

وقتی به جنبه فنی لینک ها می رسیم ،باید از اصول اولیه شروع کنیم.

 

لینک های فالو Follow

اگر از یک سایت به سایت دیگر با این روش لینک دهیم یعنی سایت لینک دهنده سایت مورد نظر را تائید میکند.گوگل هم مقداری از اعتبار صفحه را برای آن لینک در نظر میگیرد.

چند نوع لینک داریم
چند نوع لینک داریم

لینک سازی داخلی با استفاده از لینک های فالو انجام میشود.

 

لینک های Editorial

این نوع لینک ها به سایت هایی داده میشود که دارای محتوای خوب و روش های بازاریابی منحصر بفرد و درست هستند.

انواع لینک ها در سئو
انواع لینک ها در سئو

 

Editorial links :(لینک هایی که شما درخواست نمیکنید)

اکثریت قریب به اتفاق لینک هایی که بصورت آنلاین ایجاد می شوند بدون نیاز به درخواست دیگران انجام می شوند. همانطور که قبلاً ذکر شد ، آنها یک پایگاه اساسی برای شبکه وب تشکیل می دهند و وب سایت ها را به هم متصل می کنند ، بنابراین معمولاً به این دلیل ایجاد می شوند که شخصی می خواهد چیزی را به دیگران نشان دهد یا کمکشان کند.

وقتی صحبت از سئو به میان می آید ، بدست آوردن لینک های با کیفیتی که درخواست نکرده اید ، هدف همه ماست.

اما رسیدن به آن سخت است.

مارک های بزرگ می توانند به راحتی این کار را انجام دهند ، اما این به دلیل است که آنها یک مارک بزرگ هستند. برای مثال، اپل هنگام عرضه iPhone جدید نیازی به لینک سازی ندارد. روزنامه نگاران ، نویسندگان و وبلاگ نویسان در مورد آن می نویسند و به اپل لینک می دهند چون، اپل یک مارک بین المللی و مشهور است.

همه ما اینقدر خوش شانس نیستیم!

برای بقیه ما ، این نوع پیوندها اغلب در طول زمان ایجاد می شوند زیرا شما اول باید لینک محصول یا وب سایت خود را بهینه کنید و توجه افراد زیادی را به خود جلب نمایید ، سپس برخی از افراد به شما لینک میدهند.

انجام این کار سخت است ولی غیرممکن نیست ، شما نیاز به تمرکز بسیار زیاد برای ایجاد چیزی دارید که بسیار خوب است و به مردم کمک میکند در این صورت مردم به آن لینک میدهند.

اینها اغلب لینک هایی هستند که زمان زیادی را پشت سر می گذارند و رفته رفته ارزش این لینک ها بیشتر میشود.

انواع لینک ها در سئو
انواع لینک ها در سئو

 

Editorial links:(لینک هایی که شما درخواست میکنید)

این نوع پیوندها می توانند به اندازه لینک های قبلی که درخواست نکرده بودید ارزشمند باشند اما ضعف هایی دارد که باید برای رفع آن ها تلاش کنید.

به عنوان مثال ، شما می توانید یک کمپین مطالعه و تحقیقات درمورد محصولات و خدمات شرکت ها و کارخانجات راه بیاندازید و آن را به خبرنگاران بدهید تا آن ها در مورد آن بنویسند و به شما لینک دهند.این نمونه ای از لینک های editorial است که شما درخواست میکنید.

شما به چیزی نیاز دارید که ارش لینک دادن را داشته باشد و بتواند توجه افرادی را که برای آن ها تبلیغ می کنید جلب کند ،همچنین باید بتوانید مخاطب مناسب برای آن محتوا را پیدا کرده و آن را به روش مناسب تبلیغ کنید. در مورد نحوه انجام این کار بعداً بیشتر صحبت خواهیم کرد.

 

 

لینک های تولید شده توسط کاربران User Generated Links

انواع لینک ها در سئو
انواع لینک ها در سئو

این نوع پیوندها اغلب از منابعی هستند که کیفیت پایینی دارند و عموماً گوگل نمی خواهد آنها را به حساب بیاورد البته این همیشه صادق نیست.این به این دلیل است که لینک های User Generated توسط مردم عادی ایجاد شده اند و این چیزی نیست که گوگل برای رتبه بندی سایت ها به دنبال آن باشد.

 

چون این پیوند ها توسط کاربران وبسایت هاتولید میشوند ذاتاً ارزش کمتری نسبت به سایر انواع پیوندها دارند. در گذشته ، از این لینک ها برای سئو سایت های خاصی استفاده میشد، اما اکنون باید در پیاده سازی آنها احتیاط کنید. بسیاری از تکنیک های این چنینی برای سئو طی سالها توسط گوگل مورد هدف قرار گرفته اند و وب سایت ها به دلیل زیاده روی در استفاده از آن ها مجازات شده اند.

 

چند مثال از این نوع لینک ها:

 • لینک های موجود در کامنت های مقالات که نظارت نشده اند
 • لینک های press با انکرنکست بیش از حد بهینه شده
 • دایرکتوری های مقالات
 • پست مهمان با انکر تکست بیش از حد بهینه شده
 • تبلیغات
 • ویدجت های embed شده
 • اینفوگرافی های embed شده
 • صفحات پروفایل کاربران
 • لینک های موجود در نظرات کاربران مهمان
 • امضاهای انجمن
 • لینک های دایرکتوری ها که نظارت نشده اند

لینک هایی که دریافت میکنید باید براساس سبک لینک های دریافت شده قبلی باشد و بطور کلی باید از لینک هایی که بصورت editorial نیستند اجتناب کنبد.باید به دنبال لینک های editorial باشید که به سایت و کسب و کار شما ارزش بدهند.

 

چند نوع لینک داریم:لینک های nofollow

یک ویژگی وجود دارد که گاهی اوقات می تواند روی لینک ها اعمال شود.این ویژگی “nofollow” نامیده میشود. در صورت اضافه شدن ، اگر کاربر باشید تفاوتی مشاهده نخواهید کرد. اما ، اگر به کد لینک نگاه کنید ، کمی متفاوت به نظر می رسد:

انواع لینک ها در سئو
انواع لینک ها در سئو

به ویژگی rel = “nofollow” توجه کنید. این به گوگل می گوید که هیچ اعتباری را در این لینک به URL مورد نظر منتقل نکند. به طور واضح ، شما به گوگل می گویید که به این پیوند اعتماد نکند و آن را در نظر نگیرد. بنابراین ، به URL هدف کمکی برای بهبود رتبه ی آن نمیکند (هرچند ممکن است Google  از آن برای رتبه بندی استفاده کند.)

این ها با پیوندهای دیگر که اغلب به عنوان پیوندهای “follow” نامیده می شوند متفاوت هستند. توجه داشته باشید که ویژگی “follow” ،یک روش محاوره ای برای توصیف پیوندهایی است که از PageRank عبور می کنند.

دلیل اصلی که ممکن است یک سایت از nofollow استفاده کند میتواند این باشد که لینک های خروجی زیادی در صفحه دارد که توانایی کنترل و نظارت آن ها را ندارد یا امکان دارد که سایت نمیخواهد رای اعتماد در مورد لینک مورد نظر به گوگل بدهد و آن را به صورت nofollow معرفی میکند.

در اینجا چند نمونه از انواع وب سایت هایی وجود دارد که اغلب در پیوندهای خارجی از nofollow استفاده می کنند:

 • پست های انجمن ها
 • نظرات مقالات وبلاگ ها
 • نظرات کاربران مهمان
 • صفحات قابل ویرایش ویکیپدیا
 • سایت یاهو ! در پاسخ ها
 • لینک های پست مهمان
 • Quora

کاربران میتوانند براحتی لینک های خود را در این مکان ها قرار دهند بنابراین چون تعداد این نوع لینک ها بسیار زیاد میسود و مدیریت و نظارت بر آن ها دشوار است؛سایت ها تصمیم میگیرند که این نوع لینک ها را nofollow کنند تا لینک اسپمر ها نتوانند از پیج رنک آن صفحه استفاده کنند.

کاربرد دیگر لینک های نوفالو برای افرادی است که محتوا های تبلیغاتی در سایتشان قرار میدهند و پول دریافت میکنند.

بنابراین اگر شما یک بنر تبلیغاتی در سایتی قرار دهید که به شما لینک میدهد؛گوگل میگوید که آن لینک باید نوفالو باشد تا ربات های گوگل پیج رنکی را به آن لینک اختصاص ندهند.هدف این مسئله این است که تبلیغات نباید روی ننایج ارگانیک موتور های جستجو یا serp تاثیر بگذارد.

 

انواع لینک ها در سئو و تکامل لینک های nofollow

در گذشته لینک هایی با ویژگی نوفالو روی نتایج ارگانیک موتور های جستجو تاثیری نمی گذاشت و اساسا توسط گوگل نادیده گرفته میشدند.اما این بدین معنا نیست که لینک های نوفالو بی فایده بودند چون همچنان کاربران با کلیک بروی لینک نوفالو میتوانستند وارد سایت شما شوند که این از مزایای لینک های نوفالو به شمار میرفت.

این مسئله در سال 2019 بطور مشهودی تغییر کرد.گوگل در سال 2019 اعلام کرد که نحوه ی تفسیر لینک های نوفالو تغییر میکند و علاوه بر ویژگی نوفالو دو ویژگی جدید برای لینک ها افزوده شد:

 

 • اضافه شدن ویژگی sponsered به لینک ها
انواع لینک ها در سئو
انواع لینک ها در سئو

این ویژگی مورد استفاده ی وبمستر هایی قرار میگرفت که میخواستند به گوگل بفهمانند که برای این لینک هزینه پرداخت شده است.

 

 • اضافه شدن ویژگی UGC به لینک ها
انواع لینک ها در سئو
انواع لینک ها در سئو

این ویژگی توسط وبمستر ها استفاده میشود تا لینک های موجود در انجمن ها و لینک های موجود در نظرات بلاگ را مدیریت کنند.

در کنار معرفی دو ویژگی جدید ، گوگل گفت که آنها از هر سه ویژگی را به عنوان راهنما برای رتبه بندی سایت ها در نتایج جستجو استفاده میکنند.گوگل امروزه برخلاف سابق میگوید که لینک های نوفالو ؛اسپانسری و ugc ممکن است برای رتبه بندی سایت ها به حساب بیایند.

تمرکز شما نباید این باشد که این لینک ها چگونه بر کار سایت تأثیر می گذارد ، زیرا ارزش لینک ها فراتر از این ویژگی ها است.

به عنوان مثال ، اگر فرصتی برای قرار دادن لینک خود در وب سایت پربازدید و فوق العاده مرتبط که ممکن است برای شما مشتری ارسال کند ، بیابید ، به این مورد نه نخواهید گفت حتی اگر لینک nofollow باشد.

با توجه به این موارد ، شما باید از این ویژگی ها آگاه باشید و تمام تلاش خود را برای ایجاد انواع پیوندها به وب سایت خود انجام دهید. در صورت امکان ، تلاشهای خود را در اولویت قرار دهید تا تعداد زیادی وب سایت را هدف قرار دهید که قادر به ارائه پیوندهایی هستند که دارای ارزش هستند.

اگر به دنبال شناسایی سریع این هستید که آیا پیوندی از ویژگی nofollow استفاده می کند یا خیر ، می توانید این کار را با استفاده از MozBar انجام دهید ، که به طور خودکار این نوع پیوندها را در هر صفحه برجسته می کند.

 

انواع لینک های پر ریسک و بدون ریسک در سئو

انواع لینک ها در سئو
انواع لینک ها در سئو

لینک هایی هم وجود دارد که ممکن است سایت شما را با موتور های جستجو دچار مشکل کند.اگر لینک هایی داشته باشید که خارج از روند اصولی و قابل درک موتور های جستجو باشد ممکن است دچار جریمه ی گوگل شوید.

موتور های جستجوی اصلی دارای تیم های انسانی هستند تا سایت هایی را که از ترفند های غیر مجاز استفاده میکنند را شناسایی کنند.این وبسایت ها نتایج جستجو را دستکاری می کنند و این موتور های جستجو را عصبانی میکند.در این جا ما باهم چند نمونه از این ترفند ها را مورد بررسی قرار میدهیم.

 

رعایت دستورالعمل های وبمستر ها

لینک بیلدینگ ایمن شامل تاکتیک هایی است که ریسک کمی دارند و در دستورالعمل های وبمستر تولز گوگل و بینگ جای میگیرند.استفاده از این تاکتیک ها به این معنی است که هنگام از دست دادن ترافیک به دلیل جریمه ، احتمال اینکه با موتورهای جستجو مشکل پیدا کنید ، بسیار کم است.

چند تا از تاکتیک های کم ریسک که در دستورالعمل وبمستر ها جای میگیرند:

 • تولید محتوای یونیک ؛موثر و ارزشمند
 • ایجاد یک جامعه واقعی که با سایت شما و یکدیگر تعامل داشته باشند.
 • تبلیغ وبسایت به افراد مرتبط بوسیله ی پیام های خصوصی
 • با استفاده از رویکردهای مقیاس بندی شده کاربران را جذب کنید، به عنوان مثال به جای ارسال هرزنامه به 1000 نفر با یک پیام عمومی ، به ده نفر از افراد مرتبط با پیام مخصوص ایمیل بزنید.

مزایای این روش ها این است که نگران این نیستید که با جریمه های الگوریتمی یا دستی از موتورهای جستجو دچار مشکل شوید. این تاکتیک ها معمولاً برای کاربران واقعی بهترین کاربرد را دارد و می توانند به ایجاد دارایی های بلندمدت و قدرتمند کمک کنند و بعید است یک شبه ناپدید شوند.

عیب این روش ها تمرکز بر اهداف بلند مدت است و سود کوتاه مدت در نظر گرفته نمیشود. این تاکتیک ها ممکن است مدتی طول بکشد تا تأثیر زیادی بر ترافیک و درآمد شما بگذارد ، زیرا شدت عمل کمتری دارند.

 

روش های پر ریسک که در حیطه دستور العمل وبمستر ها قرار نمیگیرند

انواع لینک ها در سئو
انواع لینک ها در سئو

این تاکتیک ها به دنبال سوء استفاده از نقاط ضعف الگوریتم های موتور جستجو هستند و وب سایت مورد نظر را بالاتر از آنچه که واقعاً شایسته است نشان می دهند. این روش ها اغلب به طور صریح در دستورالعمل های وبمستر ها به عنوان تاکتیک هایی که مورد تأیید نیستند جای میگیرند.

استفاده از این روش ها ممکن است منجر به اقدام تنبیهی موتور های جستجو علیه این وب سایت ها شود.

مثال هایی از این روش ها:

 • خرید بک لینک:به سایتی پول بدهید تا به شما لینک بدهد.
 • با سوء استفاده از نقص امنیتی ، لینک های پنهان را به وب سایتی که مالک آن نیستید ، تزریق کنید.
 • استفاده بیش از حد از انکر تکست با کلیدواژه در ایجاد لینک ، به ویژه اگر در مقیاس بزرگ انجام شود.

این تاکتیک ها در طولانی مدت جواب نمی دهند ، زیرا موتورهای جستجو همیشه به دنبال جلوگیری از وقوع آنها هستند و سعی میکنند وبسایت هایی که از این روش ها استفاده میکنند را پیدا کنند.

چون در صورت استفاده از این تاکتیک ها ، ترافیک و رتبه بندی می تواند تقریباً یک شبه کاهش یابد ، بنابراین ما اکیداً توصیه می کنیم این کار را نکنید.

 

چرا تاکتیک های لینک بیلدینگ پایدار بسیار مهم هستند

انواع لینک ها در سئو
انواع لینک ها در سئو

شما در حال ایجاد یک کسب و کار آنلاین هستید و به احتمال زیاد می خواهید سالهای آینده به صورت آنلاین رقابت کنید. اگر می خواهید این کار را انجام دهید ، باید تاکتیک هایی را که مایل به استفاده از آنها هستید با دقت انتخاب کرده و میزان خطرناک بودن این تاکتیک ها را ارزیابی کنید.

مانند هر شغلی (شامل آفلاین) ، تاکتیک هایی وجود دارد که میزان خاصی از ریسک را با خود به همراه دارد. به عنوان مثال ، یک کسب و کار آفلاین ممکن است نوعی ترفند روابط عمومی را برای آگاهی از برند انجام دهد. خطر ذاتی این است که یک شیرین کاری می تواند اشتباه برداشت شود و بر نام تجاری و برند تأثیر منفی بگذارد و مشتریان احتمالی را دور کند.

به عنوان یک کسب و کار باید معایب و مزایای فعالیت های مارکتینگ خود را ارزیابی کنید.

به همین دلیل است که استراتژی های کلاه سفید برای یک وب سایت بسیار مهم است: آنها کمترین میزان ریسک را دارند و بعید است که منجر به جریمه ای از طرف Google شوند.

در کنار روش های کلاه سفید سئو همچنین باید به افزودن ارزش واقعی به کسب و کار آنلاین و تجربه مشتریان متمرکز شوید.

اگر می خواهید یک پایگاه از مشتریان وفادار ایجاد کنید که نه تنها از شما خرید می کند بلکه با خوشحالی شما را به دوستانشان توصیه می کند ، باید بر روی تاکتیک هایی تمرکز کنید که تجربه کاربری عالی را به مشتری ارائه می دهد. ارائه محتواهای مفید و اصیل به آنها یکی از راه های این کار است.

آنچه امروز کار می کند ممکن است فردا جواب ندهد. بسیاری از اسپمرها روشهای قبلی خود را با سایر روشهای سیاه دیگر جایگزین می کنند و چرخه دوباره شروع می شود. مشکل این است که این برای اکثر مشاغل خوب نیست. اکثر مشاغل نمی توانند با وب سایت های خود ریسک کنند ، یا دائماً نگران این باشند که موتورهای جستجو بالاخره از آنها مطلع شوند.

اگر کسب و کاری دارید که برای دراز مدت کار میخواهید کار کنید روش های کلاه سیاه مناسب نیست چون هر وقت گوگل خود را آپدیت کند شما دچار نگرانی خواهید شد.

 

نکات مهم در مورد لینک ها

انواع لینک ها در سئو
انواع لینک ها در سئو
 • برای تشخیص لینک فالو از نوفالو باید به سورس صفحه نگاه کنید و با زدن Ctrl + F و جستجو کردن عبارت nofollow میتوان این لینک ها را بررسی کرد.
 • هنگام لینک دادن به سایت های دیگر بهتر است از لینک نوفالو استفاده شود البته نه همیشه…چون لینک فالو دادن به سایت های معتبر و حتی سایت هایی که ظاهر مناسب دارند چیزی از اعتبار سایت شما کم نمیکند بلکه با لینک دادن به سایت های مناسب ؛ اصولی و مربوط اعتبار صفحه ی ما بالاتر میرود.
 • هر صفحه اعتباری دارد که بین لینک های خارجی آن تقسیم میشود.اگر لینک های خروجی خیلی زیاد باشند.اعتبار صفحه بین تعداد زیاد لینک تقسیم میشود و فایده ی چندانی ندارد.به همین خاطر میگوییم در صفحاتی که تعداد لینک های خروجی زیادی دارند لینک سازی نکنید.
 • اگر قصد دارید سایتی که نمیدانید اعتبار مناسبی دارد یا نه لینک کنید بهتر است نوفالو باشد.
 • از لینک دادن به صفحاتی که ریدایرکت میشوند خودداری کنید.
 • لینک دادن به صفحات اجتماعی نه تنها بد نیست بلکه کار مفیدی است.
 • اگر میخواهیم به محتوایی که 2 تا url داردلینک بدهیم باید یکی از لینک هایمان فالو و دیگری نوفالو باشد تا گوگل فقط یکی را دنبال کند و ما مشمول duplicate content نشویم.
 • صرفا داشتن لینک های فالو ممکن است دلیلی بر پنالتی شدن سایت شود چون غیر طبیعی جلوه میکند.امروزه اکثر سایت ها لین نوفالو به دیگران میدهند و گوگل هم این را میداند بنابراین ما اگر لینک های فالو خیلی زیادی داشته باشیم مشکوک است.

 

 

فرق لینک نوفالو با متاتگ robots نوفالو

انواع لینک ها در سئو
انواع لینک ها در سئو

اگر از متاتگ Robots در هدر صفحه ای استفاده کنیم و “content=”nofollow تنظیم کنیم همان اول کار به ربات ها میگوییم کل لینک های این صفحه را نوفالو در نظر بگیر ولی اگر نخواهیم کل آدرس ها را نوفالو کنیم باید بصورت دستی و تک تک لینک ها را تنظیم کنیم و فالو یا نوفالو بودن آن را مشخص کنیم.

منبع moz

امیدوارم از مقاله دوم سایت ماز کمال استفاده را برده باشید.ادامه مقالات ترجمه شده سایت ماز را در سئو098 دنبال کنید.

منتظر کامنت های شما هستیم.

5/5 - (2 امتیاز)

آیا این مطالب برایتان مفید بود؟

Similar Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *