pbn چیست و به چه دردی میخورد 🧐 {راهنمایی جامع}

pbn چیست و به چه دردی میخورد

pbn چیست و به چه دردی میخورد؟ اگر می خواهید ترافیک ارگانیک وب سایت خود را افزایش دهید، نمی توانید اهمیت لینک سازی را نادیده بگیرید. گوگل در سال 2016 تایید کرد که بک لینک ها در کنار محتوا و RankBrain یکی از سه فاکتور برتر رتبه بندی هستند.برای اطلاع از PBN یا شبکه وبلاگ خصوصی با سئو 098 همراه باشید.

pbn مخفف چیست

PBN مخفف کلمات Private Blog Networks است که به معنی شبگه وبلاگ شخصی میباشد.از طریق PBN میتوانیم شبکه ای از وبلاگ ها بسازیم و به سایت های خود لینک بدهیم.

ایجاد لینک یک تاکتیک قدرتمند سئو است و لینک های مناسب می توانند رتبه و دید ارگانیک شما را افزایش دهند. با این حال، کسب بک لینک آسان نیست. بخصوص وقتی از تاکتیک‌هایی استفاده کنید که دستورالعمل‌های وبمستر گوگل را نقض نمی‌کنند، آسان نیست.

برخی از سئو کار ها استفاده از تاکتیک هایی را بر خلاف این دستورالعمل ها برای تسریع رشد ارگانیک وب سایت خود، از جمله استفاده از شبکه های وبلاگ خصوصی (PBN) انتخاب می کنند.

در این راهنما، ما می‌خواهیم عمیقاً به این تاکتیک ایجاد لینک بحث‌برانگیز بپردازیم و به برخی از افسانه‌های رایج پیرامون آن بپردازیم، در این رابطه به موارد زیر توجه کنید.

pbn چیست

شبکه وبلاگ خصوصی (PBN) شبکه ای از وب سایت ها است که تعداد زیادی لینک به وب سایت دیگری می دهد. این شبکه های پیوند از لینک های با کیفیت پایین تشکیل شده اند که برای دستکاری رتبه بندی موتورهای جستجو طراحی شده است.

pbn چیست
pbn چیست

سئوکارانی که استفاده از PBN را برای ایجاد لینک انتخاب می کنند، معمولاً از این تاکتیک به عنوان راهی برای کنترل تلاش های لینک سازی خود استفاده می کنند. سایر تاکتیک‌های ساخت لینک کلاه سفید مانند دیجیتال PR، لینک‌سازی شکسته یا ایجاد لینک منبع با قرار دادن لینک‌ها توسط اشخاص ثالث است، بنابراین سئوکارها یا وب‌مسترها همیشه نمی‌توانند «کنترل» کنند که آن لینک‌ها از کجا آمده‌اند.

به همین دلیل، PBN ها اغلب با استفاده از دامنه های منقضی شده ساخته می شوند. این دامنه های منقضی شده قبلاً دارای سایتی بودند که لینک هایی به دست آورده و سطحی از اعتبار را در چشم موتورهای جستجو ایجاد کرده بودند. این دامنه‌های منقضی شده خریداری می‌شوند و به سایتی تبدیل می‌شوند که بخشی از یک شبکه وبلاگ خصوصی است، معمولاً محتوای جدیدی اضافه می‌شود تا لینک های خروجی آن رتبه مورد نیاز صفحه را پاس کنند.

سئوکاران کلاه سیاه که از این تاکتیک استفاده می‌کنند، معمولاً تلاش زیادی می‌کنند تا گوگل را از شناسایی اینکه سایت‌هایشان بخشی از یک شبکه است یا یافتن هر گونه ردپایی بین آنها جلوگیری کنند، از جمله:

  • میزبانی با ارائه دهندگان هاست مختلف
  • ثبت دامنه با ثبت کننده های مختلف
  • استفاده از پسوندهای مختلف دامنه
  • استفاده از تم ها یا طرح های مختلف برای سایت هایشان
  • ایجاد محتوایی که به سایت‌های پولی پیوند داده نمی‌شود تا پست‌ هایشان را معتبر جلوه دهند.

در حالی که اغلب از سایت های PBN به عنوان بخشی از یک شبکه صحبت می شود، هدف این است که به نظر می رسد آنها سایت های مستقلی باشند.

فقط به این روش فکر کنید… به جای کسب لینک، داشتن یک شبکه وبلاگ خصوصی به این معنی است که می توانید پیوندهایی را به سایت(های) خود، با انکر تکست مورد نطرتان بدهید و این لینک دادن در هر زمان و به هر صفحه ای که نیاز به تقویت دارد, امکان پذیر میباشد.

همه اینها عالی به نظر می رسد، درست است؟

خیر اشتباه است.

PBN ها نقض آشکار دستورالعمل های کیفیت وب مستر گوگل هستند و می توانند منجر به جریمه شدن سایت شما شوند. به همین دلیل، این تاکتیکی نیست که ما آن را بپذیریم یا توصیه کنیم.

 

PBN ها دستورالعمل های کیفیت وب مستر گوگل را نقض می کنند

استفاده از PBN ها یک تاکتیک پیشنهادی لینک سازی نیست. اگر نگاهی به دستورالعمل های لینک سازی گوگل بیندازیم، می بینیم که:

PBN ها دستورالعمل های کیفیت وب مستر گوگل را نقض می کنند

هر پیوندی که برای دستکاری رتبه صفحه یا رتبه یک سایت در نتایج جستجوی Google در نظر گرفته شده باشد، ممکن است بخشی از یک طرح پیوند و نقض دستورالعمل‌های وبمستر گوگل در نظر گرفته شود. این شامل هر رفتاری می شود که لینک های سایت شما یا لینک های خروجی از سایت شما را دستکاری کند.

شبکه‌های وبلاگ خصوصی به وضوح در این مورد قرار می‌گیرند، زیرا پیوندهایی که از چنین سایت‌هایی می‌آیند برای دستکاری نتایج جستجوی Google هستند (این پیوندها طبیعی به دست نمی‌آیند، بلکه توسط شخصی که از طرف سایت عمل می‌کند قرار داده میشوند).

مسئله اصلی این است که PBN ها به عنوان راهی برای “تقلب سیستم” استفاده می شوند. اگر به خواندن این دستورالعمل ها ادامه دهیم، می بینیم که:

بهترین راه برای ترغیب سایر سایت ها به ایجاد لینک های با کیفیت بالا و مرتبط با سایت شما، ایجاد محتوای منحصر به فرد و مرتبط است که به طور طبیعی می تواند در جامعه اینترنتی محبوبیت پیدا کند.

نتیجه ایجاد محتوای خوب بصورت زیر است:

لینک ها معمولاً رأی های ادیتوریال هستند که به انتخاب سردبیر به سایت یا صفحه دیگری داده می شود. بنابراین هر چه محتوای مفیدتری داشته باشید، شانس بیشتری برای دریافت لینک دارید و احتمال لینک دادن به محتوای شما توسط شخص دیگر افزایش می یابد.

پیوندهای PBN پیوندهای ادیتوریال نیستند که در نتیجه محتوای عالی گرفته میشود. آنها فقط راهی برای تأثیر مصنوعی بر رتبه بندی جستجو هستند، و این چیزی نیست که در دراز مدت کارساز باشد.

 

خطرات مرتبط با شبکه های وبلاگ خصوصی pbn

بنابراین، اگر پیوندهای PBN نقض دستورالعمل های گوگل باشد، چه خطراتی دارد؟ ما می توانیم این موارد را به دو سناریو اصلی تقسیم کنیم:

خطرات مرتبط با شبکه های وبلاگ خصوصی pbn
pbn چیست

1. سایت شما پنالتی می شود یا رتبه خود را از دست می دهد

معمولاً در مهم‌ترین مواردی که استفاده از تاکتیک‌های ساخت لینک مصنوعی بیش از حد است، این احتمال وجود دارد که سایت شما جریمه شود و با یک manual action ضربه بخورد.

اما این یعنی چه؟ با خواندن دستورالعمل‌های گوگل در این مورد، می‌توانیم ببینیم که “گوگل یک manual action علیه یک سایت صادر می‌کند، زمانی که یک بازبین انسانی در گوگل تشخیص دهد که صفحات موجود در سایت با دستورالعمل‌های کیفیت وب‌مستر گوگل مطابقت ندارند.اقدامات مصنوعی زیاد تلاش‌ها برای دستکاری نتیجه جستجوی ما را نشان می‌دهند. بیشتر مشکلاتی که در manual action گزارش می‌شوند منجر به این می‌شوند که صفحات یا سایت‌ها در رتبه‌بندی پایین‌تر قرار بگیرند یا از نتایج جستجو حذف شوند چون هیچ نشانه بصری از حضور کاربر وجود نداشته است.”

به طور خلاصه، اگر سایت شما یک manual action دریافت کند، این منجر به رتبه‌بندی پایین‌تر یا برای صفحات خاص یا کل سایت می‌شود.

در شدیدترین موارد، یک manual action می تواند کل سایت شما را از ایندکس گوگل حذف کند. معمولاً، اگر لینک ها علت این عمل باشند، یعنب به سایت شما لینک های غیر طبیعی زیادی داده شده است.در ویدیوی گوگل در زیر می توانید در مورد این موضوع بیشتر بدانید:(فیلتر شکن رو روشن کنید بعد ببینید)


برای بازیابی از یک manual action، باید مشکل را برطرف کنید (پیوندها را حذف کنید یا یک فایل disavow ارسال کنید.این اصطلاح در مقاله اصطلاحات سئو توضیح داده شده است. ) و یک درخواست بررسی مجدد ارسال نمایید.

حتی اگر این موفقیت آمیز باشد، بعید است که رتبه شما به موقعیت قبلی خود بازگردد، چون لینک های غیر طبیعی به طور مصنوعی صفحات را تقویت کرده بود.

پیوندهای غیرطبیعی همچنین می توانند یک تنظیم الگوریتمی را ایجاد کنند، جایی که الگوریتم تشخیص می دهد که پیوندها نباید در رتبه بندی سایت نقش داشته باشند. در بیشتر موارد، به ویژه در سال 2020، این احتمال وجود دارد که پیوندها توسط الگوریتم گوگل نادیده گرفته شوند تا اینکه مستقیماً منجر به تنظیم الگوریتمی شوند.

پیش از این، فیلتر پنگوئن گوگل به طور دوره ای به روز می شد و به از دست دادن رتبه سایت ها در نتیجه پیوندهای غیر طبیعی کمک می کرد. از Penguin 4.0، به بعد این اکنون بخشی از الگوریتم اصلی است.

2. لینک ها نادیده گرفته می شوند

برای اکثر سئوکارانی که از شبکه‌های وبلاگ خصوصی استفاده می‌کنند، واقعیت این است که پیوندهایی که توسط الگوریتم گوگل غیرطبیعی تلقی می‌شوند، احتمالاً نادیده شمرده خواهند شد، نه اینکه یک manual action ایجاد کنند.

لینک ها نادیده گرفته می شوند
pbn چیست

امروزه، manual action معمولاً تنها زمانی دیده می‌شوند که استفاده بیش از حد از تاکتیک‌های مصنوعی توسط تیم هرزنامه گوگل شناسایی شود. اما اگر گوگل لینک هایی که به سایت شما اشاره می کنند را نادیده بگیرد واقعا به چه معناست؟

به طور خلاصه، به این معنی است که آنها مطلقاً تأثیری بر رتبه بندی ندارند. جان مولر گفت:گوگل قبلا تایید کرده بود که لینک هایی را که بعید به نظر می رسد طبیعی باشند نادیده می گیرند. و فراموش نکنیم که گوگل اکنون داده های تعداد زیادی از فایل های Disavow را در اختیار دارد. سال‌هاست که سئوکاران به موتور جستجو کمک می‌کنند تا منابع پیوندهای غیرطبیعی را بهتر درک کند.

اگر پیوندی به صورت مثبت یا منفی بر رتبه بندی ها تأثیر نداشته باشد، منابع تخصیص یافته برای ساخت این رتبه ها (زمان و/یا پول) به طور حتم هدر می رود. هیچ کس نمی خواهد ببیند که تلاش هایش به هدر می رود.

منبع

امیدوارم از این مقاله استفاده کرده باشید.لطفا نظرات و سوالات خود را در کامنت ها با ما در میان بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

آیا این مطالب برایتان مفید بود؟

Similar Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *