لینک سازی چیست|لینک سازی برای سئو|مقاله اول

لینک سازی چیست

لینک سازی چیست؟در جواب این سوال باید گفت لینک بیلدینگ یا لینک سازی برای سئو، نقش مهمی در هدایت ترافیک ارگانیک از طریق موتورهای جستجو دارد، به ویژه در صنایع رقابتی لینک سازی از اهمیت زیادی برخوردار است. هنگامی که لینک سازی با سئو تکنیکال قدرتمند، سئوی داخلی خوب، محتوای عالی و تجربه کاربری قابل قبول ترکیب شود، می تواند در افزایش ترافیک ارگانیک بسیار موثر باشد.

امروزه نیاز به کیفیت، مرتبط بودن و اصالت هرگز مهمتر از این نبوده است. در حالی که تکنیک‌های ایجاد لینک اسپم و با کیفیت پایین می‌توانند کارساز باشند، اما نباید در استراتژی سازمانی که برای موفقیت در جستجوی ارگانیک طرح بلند مدت می‌سازد، نقشی ایفا کنند.

مسلماً، این روزها لینک بیلدینگ بیشتر شبیه بازاریابی است، و سازمان هایی که این را درک می کنند، معمولاً کسانی هستند که در درازمدت برنده می شوند. اما این بدان معنا نیست که یک جنبه فنی برای ایجاد پیوند وجود ندارد یا اینکه همه تکنیک ها باید حول محصول شما بچرخند. خواهیم دید که هنوز چیزهای بسیار بیشتری برای دانستن وجود دارد.

این راهنما طوری طراحی شده است که شما را به سرعت و در مسیر درست هدایت کند. چیزهای زیادی برای در نظر گرفتن وجود دارد، اما ما همه چیز را به فصل‌هایی تقسیم کرده‌ایم که به راحتی قابل هضم هستند و نمونه‌های زیادی را در این مسیر گنجانده‌ایم.

من حامد اشرفی اقدم مقالات سایت موز MOZ در مورد لینک سازی را ترجمه کرده و در سئو 098 برایتان منتشر کرده ام.امیدوارم از این سلسله مقالات از سایت moz در مورد لینک سازی لذت ببرید!

 

لینک بیلدینگ یا لینک سازی چیست

لینک بیلدینگ فرآیند به دست آوردن هایپرلینک از وب سایت های دیگر به وب سایت شما است. هایپرلینک (معمولاً فقط لینک نامیده می شود) راهی برای کاربران است تا بین صفحات در اینترنت حرکت کنند. موتورهای جستجو هم از لینک ها برای خزیدن و جستجو در سطح وب استفاده می کنند. کراولر ها یا ربات های موتور جستجو در لینک های بین صفحات جداگانه وب سایت شما می خزند و بدین صورت لینک های بین کل وب سایت های جهان را ارزیابی میکنند.

لینک بیلدینگ فرآیندی است که شما تلاش میکنید دیگر سایت ها به سایت شما لینک دهند تا گوگل و سایر موتور های جستجو برای سایت شما ارزش و اعتبار بیشتری قائل شود.

همه لینک ها عمداً توسط سئو کار ها یا بازاریابان ساخته نمی شوند. بسیاری از آنها به دلایل مختلفی ایجاد می شوند، مانند روزنامه نگاری که یک خبر را پوشش می دهد و به منبعی لینک می دهد، یا وبلاگ نویسی که آنقدر عاشق دستگاه قهوه ساز جدید خود است که به خرده فروشی که آن را به او فروخته است لینک می دهد.

به دست آوردن لینک های نطلبيده هدف نهايي سئو است. این همیشه چیزی است که باید در بلندمدت برای آن تلاش کنید و به سمت آن بروید. شما این کار را با تلاش برای ارزش بخشیدن به وب سایت خود انجام می دهید، چه از طریق یک محصول عالی یا جنبه ای از خدمات شما باشد، چه از طریق تولید محتوای عالی که توسط وب سایت های دیگر به شما ارجاع داده می شود.

در کنار این رویکرد بلندمدت، می‌توانید طیف وسیعی از تکنیک‌های لینک‌سازی را نیز به کار بگیرید که به شما امکان می‌دهد قدرت خود را افزایش دهید و شانس خود را برای رتبه‌بندی خوب و دریافت ترافیک از جستجوی ارگانیک افزایش دهید.

 

چگونه لینک بسازیم (آناتومی هایپرلینک ها)

برای درک اهمیت لینک سازی، مهم است که ابتدا نحوه ایجاد یک لینک، نحوه مشاهده لینک ها توسط موتورهای جستجو و آنچه آنها می توانند از لینک ها تفسیر کنند را درک نمایید.

آناتومی لینک ها

1- تگ شروع لینک: تگ انکر(از این رو “a” نامیده می شود)، این تگ لینک را باز می کند و به مرورگرها و موتورهای جستجو می گوید که لینک به چیز دیگری در شرف دنبال کردن است.

2-مکان ارجاع لینک: “href” مخفف “hyperlink referral” است و متن داخل علامت نقل قول نشان دهنده URL است که لینک به آن اشاره دارد. این همیشه نباید یک صفحه وب باشد. این می تواند آدرس یک تصویر یا یک فایل برای دانلود باشد. گاهی اوقات، چیزی غیر از URL را می‌بینید که با علامت # شروع می‌شود. این پیوندها شما را به بخش خاصی از URL می برد.

3-انکرتکست لینک: این متنی است که کاربران در صفحه می بینند و اگر می خواهند لینک را باز کنند باید روی آن کلیک نمایند. متن معمولاً به‌گونه‌ای قالب‌بندی می‌شود تا از متن اطراف آن متمایز شود، اغلب با رنگ آبی و/یا خط‌کشی که به کاربران نشان می‌دهد که یک پیوند قابل کلیک است.

4-تگ بسته شدن لینک: این علامت پایان تگ لینک را به موتورهای جستجو اعلام میکند.

 

معنی لینک ها برای موتورهای جستجو

دو روش اساسی برای استفاده موتورهای جستجو از لینک ها وجود دارد:

1-برای کشف صفحات وب جدید، که سپس می توانند در نتایج جستجوی خود از آنها استفاده کنند.

2-برای کمک به تعیین اینکه یک صفحه چه رتبه ای باید در نتایج موتور جستجو داشته باشد.

هنگامی که موتورهای جستجو در صفحات وب خزیدند، می توانند محتوای آن صفحات را استخراج کرده و به فهرست ایندکس خود اضافه کنند. به این ترتیب، آن‌ها می‌توانند تصمیم بگیرند که آیا یک صفحه از کیفیت کافی برای رتبه‌بندی مناسب برای کلمات کلیدی مرتبط برخوردار است یا خیر (گوگل یک ویدیوی کوتاه برای توضیح آن فرآیند ایجاد کرده است.)

هنگامی که موتورهای جستجو در این مورد تصمیم می‌گیرند،  فقط به محتوا نگاه نمی‌کنند بلکه به تعداد پیوندهایی که از وب سایت های خارجی به آن صفحه میآید توجه میکنند و کیفیت آن وب سایت های خارجی را ارزیابی مینمایند. به طور کلی، هر چه وب‌سایت‌های باکیفیت‌تری به شما لینک دهد، بیشتر احتمال دارد که در نتایج جستجو رتبه خوبی کسب کنید.

لینک ها به عنوان یک عامل رتبه بندی چیزی هستند که به گوگل اجازه دادند تا در اواخر دهه 1990 تسلط بر بازار موتورهای جستجو را آغاز کند. یکی از بنیانگذاران گوگل، لری پیج، PageRank را اختراع کرد که گوگل از آن برای اندازه گیری کیفیت یک صفحه تا حدی بر اساس تعداد لینک هایی که به آن اشاره می کنند، استفاده کرد. سپس این معیار به عنوان بخشی از الگوریتم رتبه بندی کلی مورد استفاده قرار گرفت و به یک سیگنال قوی تبدیل شد زیرا روش بسیار خوبی برای تعیین کیفیت یک صفحه بود. مشخص شد که گوگل با گنجاندن این مورد در الگوریتم خود، توانست نتایج جستجوی بسیار مفیدتر و مرتبط تری را نسبت به رقبای خود در آن زمان ارائه دهد.

 

این بسیار مؤثر بود زیرا بر اساس این ایده بود که یک لینک می تواند به عنوان یک رأی اعتماد در مورد یک صفحه در نظر گرفته شود، یعنی اگر سزاوار آن نباشد، لینکی دریافت نمی کند. این تئوری این است که وقتی شخصی به وب سایت دیگری لینک می دهد، به طور موثر می گوید که این یک منبع خوب است. در غیر این صورت، آنها به آن لینک نمی‌دادند، به همان شکلی که شما دوستی را به رستوران بدی نمی‌فرستید.

با این حال، متخصصان سئو به زودی کشف کردند که چگونه رتبه صفحه و نتایج جستجو را برای کلمات کلیدی انتخاب شده دستکاری کنند. در این برهه از زمان، گوگل بسیار پیشرفته‌تر از بسیاری از موتورهای جستجو بود، اما همچنان در معرض دستکاری بود، زیرا در تشخیص تفاوت بین لینک با کیفیت بالا و لینک با کیفیت پایین بسیار خوب نبود.

گوگل فعالانه شروع به تلاش برای یافتن راه‌هایی برای کشف وب‌سایت‌هایی کرد که با ایجاد پیوندهای با کیفیت پایین، نتایج جستجو را دستکاری می‌کردند، و شروع به انتشار به‌روزرسانی‌های منظم کرد که به طور خاص با هدف فیلتر کردن وب‌سایت‌هایی که به دلیل پیوندهای ضعیف شایسته رتبه‌بندی نبودند، انجام شد.

این امر همچنین منجر به این شد که گوگل تعدادی از تکنیک‌های لینک‌سازی را که قبلاً به خوبی کار می‌کرد، بی اثر کند. به عنوان مثال، ارسال وب سایت خود به سایت های دایرکتوری و دریافت لینک در ازای آن. این تکنیکی بود که گوگل در واقع زمانی آن را توصیه کرد، اما توسط سئوکاران مورد سوء استفاده قرار گرفت و بیش از حد استفاده شد، بنابراین گوگل ارزش زیادی را از آن نوع لینک ها گرفت.

در طول سال‌ها، گوگل به‌طور فعال رتبه‌بندی وب‌سایت‌هایی را که سعی در استفاده بیش از حد از این تکنیک‌ها (که اغلب به آن بهینه‌سازی بیش از حد گفته می‌شود) داشتند جریمه کرده است. این مورد در سال 2012 با اولین به‌روزرسانی ها که به پنگوئن معروف شد، افزایش یافت. این به روز رسانی ها تکنیک های لینک بیلدینگ خاصی را هدف قرار دادند و مسلما لینک بیلدینگ را برای همیشه تغییر دادند. از این نقطه به بعد، تکنیک‌های لینک‌سازی با کیفیت پایین نه تنها می‌توانند اتلاف وقت باشند، بلکه می‌توانند به شدت به توانایی وب‌سایت برای رتبه‌بندی خوب در نتایج جستجوی ارگانیک آسیب وارد کنند. به همین دلیل است که توصیه می‌کنیم دستورالعمل‌های Google Webmaster را درک کنید و استراتژی‌هایی را بسازید که با آن‌ها تداخل نکنند.

ما الگوریتم کاملی را که گوگل برای تعیین نتایج جستجوی خود استفاده می کند، نمی دانیم – این همان “سس مخفی” شرکت است. علیرغم این واقعیت، اجماع عمومی در بین جامعه سئو و مطالعات اخیر نشان داده است که لینک ها هنوز نقش مهمی در الگوریتم های گوگل دارند.

به طور کلی پذیرفته شده است که اگر همه عوامل دیگر برابر باشند، حجم و کیفیت لینک هایی که به یک صفحه اشاره می کنند می تواند در رتبه بندی ها تفاوت ایجاد کند.

با این حال، در حال حاضر، شکی وجود ندارد که اگر لینک‌های باکیفیت به وب‌سایت خود دریافت کنید، به شما کمک می‌کند رتبه بهتری کسب کنید و ترافیک بیشتری به دست آورید. تا به حال چند بار به «کیفیت بالا» اشاره کرده‌ایم، و دلیل خوبی هم وجود دارد: با پیچیده‌تر شدن گوگل در فیلتر کردن لینک‌های با کیفیت پایین، تمرکز بر کیفیت در حال افزایش است. این به طور مستقیم بر سئو سایت تأثیر می گذارد، زیرا باید مطمئن شوید که تکنیک های لینک سازی که انتخاب می کنید در درجه اول بر روی آن کیفیت تمرکز داشته باشند.

لینک سازی چیست

لینک سازی برای سئو و کسب و کار شما چه فایده ای دارد

لینک سازی مهم است زیرا نه تنها می تواند به بهبود رتبه بندی و ترافیک ارگانیک شما کمک کند، بلکه دارای طیف وسیعی از مزایای دیگر است که می تواند برای کسب و کار شما مفید باشد.

همچنین این درست است که بگوییم لینک ها به طور طبیعی در نتیجه فعالیت های دیگر ایجاد می شوند که هدف اصلی ممکن است ایجاد لینک نباشد. برای مثال، اگر محصول جدیدی را راه‌اندازی کنید که قبلاً هرگز دیده نشده و واقعاً انقلابی است، احتمالاً لینک های زیادی را به وب‌سایت خود دریافت خواهید کرد. یا اگر یک محتوای عالی ایجاد می کنید که بهترین راهنما در صنعت شما باشد، احتمالاً در نتیجه لینک هایی دریافت خواهید کرد.

هیچ یک از این فعالیت ها، ایجاد یک محصول عالی و ایجاد یک محتوای عالی، به دلیل مزایای ایجاد لینک انجام نمی شود، اما لینک ها نتیجه فعالیت هستند.

به همین دلیل است که ما باید در مورد لینک بیلدینگ نه به عنوان یک فعالیت مستقل، بلکه به عنوان چیزی که به سایر بخش‌های سازمان شما وصل می‌شود و سود فراتر از خود لینک ها دارد فکر کنیم.

 

1. ایجاد ارتباط

لینک سازی اغلب می تواند با لینک دادن به سایر وب سایت ها و وبلاگ های مرتبط در صنعت شما انجام شود. این اطلاع رسانی اغلب به تبلیغ چیزی که شما به تازگی ایجاد کرده اید، مانند یک قطعه محتوا یا یک اینفوگرافیک، مربوط می شود. یک هدف مشترک از گسترش لینک این است که لینک به دست آورید، اما چیزهای بسیار بیشتری در آن وجود دارد:

تبادل لینک می تواند به شما کمک کند روابط طولانی مدت با تأثیرگذاران کلیدی در صنعت خود ایجاد کنید، و این روابط می تواند به این معنی باشد که کسب و کار شما بسیار مورد توجه و اعتماد قرار می گیرد.

این به خودی خود ارزشمند است، حتی اگر برای لحظه ای لینک بیلدینگ را فراموش کنیم، زیرا شما در حال ایجاد مباشرین و مدافعان واقعی برای کسب و کار خود هستید. در برخی موارد، ممکن است با نویسندگان یا روزنامه نگارانی که در نهایت با شما تماس می گیرند و از شما کمک می خواهند، رابطه برقرار کنید یا برعکس.

 

2. ارسال ترافیک ارجاع(بازدید کنندگان لینک ها)

ما در مورد تأثیر لینک ها در رتبه بندی شما صحبت کرده ایم، اما تأثیر لینک ها بر ترافیک ارجاع چیست؟ یک لینک خوب از یک وب سایت پربازدید نیز می تواند منجر به افزایش ترافیک شود. اگر یک وب سایت مرتبط است، احتمال دارد ترافیک نیز مرتبط باشد و همچنین ممکن است ترافیک ارجاع منجر به افزایش فروش شود.

در این شرایط، ارزش یک لینک فقط مربوط به سئو نیست، بلکه به مشتریان نیز مربوط می شود. اگر بتوانید لینک های وب سایت خود را در مقابل افرادی قرار دهید که واقعاً به کاری که انجام می دهید علاقه مند هستند، ممکن است روی آن کلیک کنند. مطمئناً، آنها در بار اول فوراً از شما خرید نمیکنند، اما اکنون متوجه شده اند که شما چه کسی هستید و چه می کنید.

 

3. برند سازی

لینک بیلدینگ خوب می تواند به ایجاد برند شما کمک کند و شما را به عنوان یک مرجع در جایگاه خود معرفی نماید. برخی از تکنیک‌های لینک‌سازی مانند تولید محتوا وجود دارد که می‌تواند تخصص شرکت شما را به مردم نشان دهد و این می‌تواند تا حد زیادی به ساختن برند شما کمک کند.

به عنوان مثال، اگر محتوایی را بر اساس داده های صنعتی ایجاد و منتشر کنید، این شانس را دارید که به خاطر آن در صنعت خود شناخته شوید. هنگامی که بوسیله محتوا اطلاع رسانی می کنید و سعی می کنید لینک دریافت کنید، تخصص خود را نشان می دهید و از سایر افراد در صنعت خود می خواهید که به انتشار این خبر کمک کنند و همین امر را به دیگران نشان دهند.

 

نکته مهم در مورد لینک سازی و در مقابل آن لینک های ساخته نشده

یا، اهمیت داشتن صفحات وب که ارزشمند هستند و دیگران به آن ها لینک میدهند.(لینک های ساخته نشده)

قبل از ساختن لینک، به چیزی ارزشمند برای ایجاد لینک نیاز دارید. اغلب این صفحه اصلی وب سایت شما است. با این حال، اغلب شما پیوندهایی به منابع تخصصی مانند پست وبلاگ، ابزار، مطالعه تحقیقاتی یا گرافیک ایجاد می کنید. گاهی اوقات این دارایی ها خیلی قبل از شروع کمپین لینک بیلدینگ وجود دارند. گاهی اوقات، شما این منابع را به طور خاص با هدف ایجاد لینک در ذهن ایجاد می کنید.

این موضوع مفاهیم کسب لینک و “شایستگی رتبه بندی” را معرفی می کند. همانطور که بحث خواهیم کرد، همه کمپین های لینک بیلدینگ باید با چیزی شروع شوند که ارزش پیوند دادن را داشته باشد. ایجاد پیوند به صفحات وب کم ارزش بسیار دشوار است، اما وقتی با چیزی واقعاً ارزشمند شروع می‌کنید که مردم آن را مفید یا با ارزش برای اشتراک‌گذاری می‌دانند، لینک‌سازی تلاش بسیار آسان‌تری است. ناگفته نماند که در درازمدت، احتمال دریافت لینک هایی که ساخته نشده را افزایش میدهد.منبع

امیدوارم از مقاله اول سایت MOZ در مورد لینک سازی استفاده کرده باشید و حالا بدانید لینک سازی چیست.ادامه سری مقالات آموزش لینک سازی را دنبال کنید.

منتظر سوالات و کامنت های شما در پایین هستیم…

5/5 - (1 امتیاز)

آیا این مطالب برایتان مفید بود؟

Similar Posts

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *